losowe inne prace z tej kategorii:
Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się. Po pierwsze
podaj swój nick:
Wróc do menu: okruchy

"Serce"

    Serce jest bardzo podobne do jajka. W imadle zbyt wielu słów napręża się lekko, po czym z miękkim trzaskiem pęka, wylewając z siebie gorycz i żółć. A milczenie wcale nie składa go do pierwotnego kształtu. Samo się skleja, z delikatną pomocą twardej i cierpliwej dłoni Czasu.

    Serce jest szalenie kruche. Nawet jeśli wydaje się całe, żywe i pulsujące, często trafia się na wydmuszkę, z której już wszystko wyciekło przez niewidoczne dziurki. Ludzie o lekkich sercach i pięknych twarzach nie czują, że czasem bolą innych. Są myślą i wrażeniem. Wyszywani zwodniczą obietnicą ekstazy i dobra, niczym iluzje tańczące widmowe tango na wydmach usypanych z marzeń.

    Gdy serce jest zdrowe i pełne, czuje się w środku to kotłujące się życie, czuje się cały ten potencjał, bez lęku, obaw, chwiejności... Uśmiech sam ciśnie się na usta, zęby lśnią blaskiem, a potężna, radosna pieśń wibruje w gardle, wyrywa się na zewnątrz, jak zwierzę, które wreszcie wydostało się z cielesnej klatki.

    Chce się wówczas dawać siebie na wszystkie strony. Wyciągać tysiąc radosnych dłoni, wypuszczać zielone pędy uśmiechu i miłości. Chce się człowiek otworzyć jak pachnący kwiat, pozwolić na zapłodnienie uczuć, myśli i chwil. Rozprostować szeroko i z łopotem wyschnięte membrany duszy, wpuścić rozszalały ciepły wiatr, który wyczyści gorącym strumieniem każdą zakurzoną komnatę serca.

    Oczywiście, zdarzają się też poronienia nastroju. Tak jak są też ludzie ciężcy niczym kotwice, ludzie wykuci z żelaza, którzy mają martwe, stalowe pióra, obrzękłe kieszenie i zimne oczy. Ściągają oni latający umysł na ziemię i wgniatają w pył. Tratują, myśląc, że ratują.

    Bo bez wyobraźni wszechświat jest taki prosty. Gdy jajko jest jajkiem, serce organem, a życie znakiem zapytania, któremu brakuje wyrazu...


KOMENTARZE:

Tylda (~) oznacza podpis osoby niezarejestrowanej.


2010-07-08 15:01    IP: 89.238.15.145


Ciekawy, ładny okruch, skłaniający do refleksji :)
--
Nevermore2011-09-10 16:55    IP: 83.27.108.34


No to teraz brakuje tylko okrucha o umyśle, ale mam pomysł... :D
--
~Justynaa


2011-09-26 12:43    IP: 91.150.197.78


Juatynaa, to działaj, chętnie przeczytam :)
--
AstralDODAJ KOMENTARZ

Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

Podaj swoje imię*:
Podaj swój adres email:
Zapisz słownie cyfrę 3*:Zawarte tu prace moża wykorzystywać tylko za wyraźną zgodą autorów | Magor 1999-2018 | Idea, gfx & code: Vaticinator | Twoje IP: 3.89.204.127